رکورد شکنی هواپیمای خورشیدی ایرباس

هواپیمای بی سرنشین و خورشیدی Zephyr S یک پرواز  آزمایشی در ارتفاع بالا انجام داده است و اکنون ۱۷ روز از شروع پرواز می گذرد.

به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، هواپیمای مذکور که در حقیقت یک پهپاد است، از مقر «یوما پرووینگ گراند»( Yuma Proving Ground )  ایالت آریزونا در ماه ژوئن به آسمان پرواز کرد. این هواپیما طوری ساخته شده تا برای مدت‌هایی طولانی پرواز کند و به عنوان یک پلتفرم حسگر برای مقاصد خاص عمل می‌کند.

ایرباس از مدتی قبل مشغول آزمایش هواپیما در این منطقه است اما طبق اطلاعات ردیابی پرواز به دست آمده، Zephyr S مشغول پرواز در نزدیکی مرز جنوب شرقی ایالت آریزونا است.

در ۲۷ ژوئن Zephyr Sاز خلیج مکزیک گذشت و پس از آن بر فراز دریای کارائیب پرواز کرد. سپس هواپیمای خورشیدی وارد مرز هوایی کشور بلیز در آمریکای جنوبی شد. هفته گذشته نیز این هواپیما به سمت آمریکا بازگشت.

 

Zephyr Sبا طول بال ۲۵ متر و یک مخزن سوخت کوچک برای پروازهایی در ارتفاع بالا مناسب است،وزن هواپیما نیز حدود ۱۶۵ پوند است، این بدان معنا است که چند نفر به راحتی می‌توانند آن را به آسمان بفرستند. Zephyr S می‌تواند به ارتفاع ۲۳ هزار متری زمین پرواز کند.